در حال بارگزاری ...
سبــد خرید من
0 محصول
سبد خرید شما خالیست!
میتواند برای مشاهده محصولات بیشتر به صفحات زیر بروید :
 • خانه
 • عینک های طبی شیشه رنگی
عینک های طبی شیشه رنگی

عینک های طبی شیشه رنگی

ممکن است این روزها عینک های رنگی یک گرایش (Trend) مد بسیار بروز و همه گیر باشد اما جالب اینجاست که بدانید برخی از مردم این عینک ها را فقط به این دلیل که می خواهند خیلی مد روز به نظر برسند نمی زنند. در طول سال ها ثابت شده عینک های رنگی به بسیاری از افراد کمک کرده است تا محیط اطراف خود را با وضوح بیشتری ببینند.

افرادی که در دیدن حروف ، اعداد و تصاویر مشکل دارند بیشتر بخاطره این است که پوسته و لایه بصری (visual cortex یک ناحیه حسی از لوب پس سری قشر مغز که رشته های عصبی انتقالی مربوط به بینایی را دریافت می کند به آن Visual Area یا ناحیه بصری هم گفته می شود) آنها نمی تواند نور را به درستی پردازش کند ، با استفاده از این عینک ها می توانید اینگونه مشکلات خود را کاهش دهید.

خطاهای بینایی که توسط عینک های رنگی کاهش می یابد

استفاده از عینک هایی با پوشش رنگی یا رنگ تجویز شده یک راه حل توصیه شده توسط متخصصان بینایی برای افرادی است که مشکلات بینایی زیر را تجربه می کنند:

 • حروف هایی که به نظر می رسد هنگام خواندن حرکت می کنند
 • دیدن خطوط پرپیچ و تاب یا موج دار هنگامی که می خواهید جملات یا پاراگراف هایی را بخوانید.
 • وجود لکه های رنگی در صفحه که در واقع وجود ندارد
 • مشکل در تشخیص اعداد
 • اعوجاج در بینایی هنگام تماشای تلویزیون یا استفاده از رایانه
 • هنگام خواندن یک متن یا کتاب ناخواسته از جملات و کلمات رد شوید
 • نیاز به تنظیم مداوم فاصله مطالب دارید تا بتوانید متن ها را با وضوح بیشتری ببینید.

بیمارانی که از این خطاهای بینایی رنج می برند در صورت داشتن عینک های رنگی مناسب ، می توانند از مشکلات زیر جلوگیری کنند.

 • سردردهای مکرر و طاقت فرسا
 • درد و فشار روی شانه ها و کمر
 • درد در اطراف چشم
 • تحریک چشم که می تواند همراه با اشک زیاد یا خشکی چشم باشد
 • جلوگیری و کاهش رشد مهارت های خواندن و درک مطلب برای کودکان
 • نشانه های بی صبری یا بیزاری از خواندن و نوشتن

شناسایی رنگ مناسب برای عینک های رنگی

برای اینکه اپتومتریست بتواند سایه مناسب رنگ (همانطور که می دانید رنگ استفاده شده در شیشه ها بصورت سایه ای در رنگ یا همان Shade of Tint است) استفاده شده در عینک را برای شما تشخیص دهد ، بیمار باید آزمایشی به نام رنگ سنج حسی (intuitive colorimeter) را پشت سر بگذارد. این تست شامل استفاده از دستگاهی است که بیمار را قادر می سازد 100000 ترکیب مختلف رنگ را امتحان کند.

این دستگاه رنگ ، اشباع و روشنایی مناسب را که به عملکرد بهتر سلول های عصبی در قشر بینایی مغز (Visual Cortex) کمک می کند را اندازه گیری می کند. با توجه به اثر هر رنگ ارسال شده ، مشخص می شود کدام پیام از قرنیه چشم به مغز روانتر اجرا می شود یا بالعکس. از این رو با پیدا کردن اثر هر رنگ و تجویز شیشه مورد نیاز ، خواندن ، نوشتن ، حل معادلات ریاضی و دیدن تصاویر بسیار آسان تر خواهد بود.

موارد احتیاطی برای بیماران

برای بیمارانی که از عینکهای رنگی برای وضوح بیشتر بینایی استفاده می کنند ، توجه به این موارد احتیاطی مهم است:

 • عینک های رنگی برای اهداف اصلاحی نیستند. حتی اگر عینک به طور منظم استفاده شود ، اختلال بینایی به طور کامل بهبود نمی یابد. از این رو ، استفاده طولانی مدت از عینک طبی تجویز شده مناسب است.
 • مهم است که هر ساله چشم ها چک شود و یک آزمایش رنگ سنج بصری دیگر انجام شود. رنگ لنز مناسب ممکن است با گذشت زمان تغییر کند و لازم است تنظیماتی روی لنز انجام شود تا واضح ببینید.
 • جدا از اطمینان و اهمیت مناسب بودن لنزها برای نیازهای بیمار ، یافتن قاب یا فریم مناسب نیز ضروری است. فریم یا دسته نباید باعث فشار یا ناراحتی شود زیرا عینک های رنگی باید ساعت های طولانی استفاده شوند.

در 20 درصد افراد استفاده از عینک های رنگی تفاوت های چشمگیری در کاهش  Visual Stress داشته است.Visual Stress استرس دیداری یک وضعیت پردازش ادراکی است که باعث ایجاد مشکلات خواندن ، سردرد و مشکلات بینایی ناشی از قرار گرفتن در معرض الگوهای متنی ، مانند خطوط متن در مجلات یا کتاب و ... می شود. استرس بینایی با نارساخوانی و مشکلات یادگیری بصری مشابه مرتبط است. افراد مبتلا هنگام مطالعه دچار اعوجاج خطوط و خستگی می شوند.

بطور کلی برخی از رنگ ها ، رنگ هایی را که می بینید افزایش می دهند و باعث می شوند رنگ واضح تری در دید داشته باشید. سایر رنگ ها  به بهم ریختگی رنگ ها ، کاهش تابش خیره کننده ، جلوگیری از نور و حتی بهبود بینایی کمک می کنند. همانطور که گفته شد ، همه لنزهای رنگی برای همه موارد مناسب نیستند. واقعیت این است که ، هر لنز رنگی مزایای مختلفی را فراهم می کند. رنگ مناسب لنز در نهایت باید عمق ادارک شما را افزایش داده و خستگی چشم را کاهش دهد بدون اینکه مانع توانایی دیدن واضح شود. و هنگام خرید عینک طبی جدید به این نکات توجه کنید.

هنگام انتخاب لنزهای رنگی ، حتماً به سبک زندگی خود مانند کارهای روزمره و فعالیتهای تفریحی و چگونگی استفاده از عینک آفتابی توجه کنید. هر رنگ به طور خاص برای افزایش و بهبود بینایی در تنظیمات و فعالیت های خاص مناسب است. در عین حال ، بعضی از رنگ ها در صورت پوشیدن در محیط غلط می توانند در بینایی اختلال ایجاد کنند. بنابراین درک هدف و مزایای هر رنگ به شما کمک می کند تا زمان خرید بعدی خود (خرید عینک های آفتابی و یا خرید عینک های طبی) ، انتخاب درستی داشته باشید البته در آخرین مرحله رنگ ها برای عینک های طبی مردانه و یا عینکهای طبی دخترانه یا زنانه طبقه بندی می شوند که جدای از بحث های پزشکی و دیدسنجی می تواند به شما کمک کند. پیشنهاد می شود برای مطالعه بیشتر و اطلاعات دقیق تر از کاربرد رنگهای مختلف مقاله "انتخاب عینک ورزشی و رنگ لنزها"  در همین سایت را از دست ندهید.

 

دسته بندی ها
عینک
ساعت
زیور آلات
کیف
کفش زنانه