در حال بارگزاری ...
سبــد خرید من
0 محصول
سبد خرید شما خالیست!
میتواند برای مشاهده محصولات بیشتر به صفحات زیر بروید :
  • خانه
  • همه چیز درباره لنزهای پلارایز (Polarized)
همه چیز درباره لنزهای پلارایز (Polarized)

عینک پلاریزه چیست ؟

اگر در تبلیغات یک فروشگاه یا در بین محصولات عینک فروشی به گزینه ای مانند عینک پلاریزه برخورد کردید، به معنی عینک هایی که مانع نور منعکس شده از سطوح مختلف به چشم می شود ، به همین سادگی عینک های آفتابی پلاریزه قابل تعریف هستند . اما اگر بخواهیم به صورت تخصصی و پیچیده تر به بررسی این موضوع بپردازیم لازم است با پدیده پلاریزاسیون نور و یا قطبش در انواع امواج الکترومغناطیس آشنا باشید که در ادامه به بررسی این موضوع می پردازیم اما به زبان ساده نور پلاریزه مسطح نوری است که ارتعاشاتش فقط در یکی از سطوح ممکن صورت می پذیرد. چنانچه نور معمولی از داخل یک عدسی که از ماده ی شناخته شده ای به نام پلاروید ساخته شده یا از بین قطعات کلسیت که به منشور نیکول موسوم است عبور داده شود به نور پلاریزه تبدیل می شود.

به بیان دیگر نوري که مشاهده مي کنيد، حاصل نوسان الکترونها از يک مدار به مدار پايين تر است، يا به عبارتي از يک سطح پتاسيل به سطح پتانسيلي پايين تر، که در آن صورت، الکترون اين اختلاف انرژي را به صورت يک موج الکترون مغناطيسي از خود ساطع مي کند.
موج الکترو مغناطيس « نور » يک موج عرضي است؛ يعني راستاي ارتعاش آن بر راستاي انتشار آن عمود است. مانند طنابي که در دست مي گيريد و در آن يک موج ايجاد مي کنيد.
رفتار موج ايجاد شده، در طناب شروع به حرکت مي کنند راستاي ارتعاش اين موج بر مسير حرکت اين تغيير شکل در طول طناب (راستاي انتشار عمود است ).
موج الکترون مغناطيسي شبيه به اين حرکت است؛ يعني راستاي ارتعاش آن بر راستاي انتشار عمود است. با اين تفاوت که سه بعدي است. يعني در طناب شکل موج دو بعدي است، ولي در مورد يک موج الکترو مغناطيس، اين شکل سه بعدي است. مانند شکل کره اي که در فضا منتشر مي شود.
اگر از روبرو به شکل در حال نوسان نگاه کنيد، يک خط خواهيد ديد، که اندازه آن کوچک و بزرگ مي شود.
در ابتدا يک نقطه، بعد يک خط کوتاه، خطي بلندتر تا حد بيشينه، پس کوچک تر و کوچک تر و دوباره يک نقطه؛ در حالي که اگر به موج الکترو مغناطيس نگاه کنيد، به طور فرضي يک نقطه مي بينيد، سپس يک دايره کوچک، و دايره بزرگ تر و... و همين طور دايره کوچک تر و سپس يک نقطه و ...
پيکان ها نشان مي دهند که جهت نوسان ( ارتعاش) در تمامي راستاها است.

اما عمل پلاریزاسیون در عینک ها به چه صورت است ؟

نوری که به سطوح مختلف مانند سطح آب ، سطح برف ، سطح جاده آسفالت ، پرده شیشه خودرو یا هر سطح صیقل خورده ی دیگری می تابد ، بصورت تابش های افقی و عموی به سمت ما می آیند. عمل پلاریزاسیون به حالتی گفته می شود که تمامی اشعه های رسیده به چشم فیلتر شده و آن هایی عبور می کنند که نسبت به سطح چشم عمودی هستند. بخاطر داشته باشید که اشعه های افقی برای چشم ما مضر هستند و عینک پلاریزه برای جذب این اشعه ها ساخته شده است.

کاربردهای عینک پلاریزه

با توجه به دلیلی که برای ساخت عینک های پلاریزه ذکر شد ، تقریبا می توانیم درک کنیم که کاربرد آنها به چه حوزه های محدود می شود. در یک نگاه کلی ، لنز پلاریزه از رسیدن نور منعکس شده از سطوح مختلف به چشم جلوگیری می کند و به همین دلیل عینک های پلاریزه عمدتا برای اهداف زیر استفاده می شود.

  • استفاده در حین رانندگی به منظور جلوگیری از انعکاس نور از سطح جاده و از شیشه خودروهای روبرو
  • استفاده در ورزش های زمستانی برای جلوگیری از انعکس نور از سطح برف و یخ.
  • استفاده در ورزش های آبی برای جلوگیری از انعکاس نور آب
  • استفاده در تعطیلات و در سرگرمی هایی مانند ماهیگیری و قایق سواری
دسته بندی ها
عینک
ساعت
زیور آلات
کیف
کفش زنانه